Newton Kennel Club Augusta, NJ 2014-08-29
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 821
Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
Junior Showmanship
- Judge:
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Sophia Rogers
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Sharon R. Lyons
- Entry: 241
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Dawnglow Knight Rider
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill Dance To The Music JH
- Breed: Brittany
- Name: GCH Millette's Sweet Memories OA OAJ NF NAAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 94
- Breed: Afghan Hound
- Name: Stillwinds Dragonfly Ecco's Rydin' Solo
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Baybreeze How Do You Tangeray
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Treis Pinheiros Buona Sera SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 211
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Robban's Invincible CD CGC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Tugar's Taking On Tyson
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Quintessential Chauncey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 59
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Northbound Arctic Rock
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH D'Asti's Bridge Over Barnegat Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Marjorie J. Underwood
- Entry: 80
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RN CGC
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Blythewood Golden Warrior
- Breed: Pug
- Name: CH Foursquare Kabuki Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Barbara J. Wood
- Entry: 55
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dulin's Lord Of The Rings
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Picture Book
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Zodi's Undaunted
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Lawrence C. Terricone
- Entry: 70
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: Amethyst SugarFoot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Lawrence C. Terricone
- Entry: 2
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Per Fortuna's Zeta Del Tiglio RA CD CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.