121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Greater Sierra Vista Kennel Club Tucson, AZ 2019-11-18

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 875

Best In Show

  • Judge: Ms. Rita J Biddle Esq.
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Rita J Biddle Esq.
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Mi Jean's You Mad Bro?

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Rita J Biddle Esq.
  • Entry: 7
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Camryn Sherrin
    • Breed: Pomeranian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Rita J Biddle Esq.
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Madison Eden
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R Cole
  • Entry: 126
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Mi Jean's You Mad Bro?

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

      3rd Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCHG Spinfandel The Force Is Strong CGC

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Silhouette's Showstopper

Hound Group

  • Judge: Mrs. Linda Scanlon
  • Entry: 136
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH Wild West Show At Sundog Saloon JC

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Daybreak's Breaking The Ice V. Toncor W

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      4th Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: Khaleesi's Rhaegal Of The Seven Kingdoms

Working Group

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Kelsey's Gran Torino BN RI CGC

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Highlanders To Boldly Go At Britestar

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Starrdogs Runs With Scissors

Terrier Group

  • Judge: Mr. Jon R Cole
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You

      3rd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: Harbor Hill One In A Million

      4th Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre

Toy Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Alexander
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS Bobcat A Nickel For A Kiss

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHB Conemara Hello Kello

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Darryl Vice
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Reignon Danfour Daisy Lynn

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

Herding Group

  • Judge: Mrs. Linda Scanlon
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      2nd Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: GCHS Emanuell Wavelet

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP

      4th Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Mon Amies Last Man Standing

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.