121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

South Windsor Kennel Club West Springfield, MA 2019-11-22

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 1408

Best In Show

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Hobarra's I Dreamed a Dream

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Roland Pelland
  • Entry: 375
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Roland Pelland
  • Entry: 375
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Crestwood's Behold The King Blackstar CD BN RN TKN CGC WS

Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 268
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC

      2nd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCH PBJ's Parti Rockette

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now

      4th Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Argons Purple Rain RI CGC TKI

Hound Group

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Hobarra's I Dreamed a Dream

      2nd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Waterford

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock

Working Group

  • Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
  • Entry: 223
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Cinnabon's Bedrock Bombshell

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita

Terrier Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Whiskeybae Haslemere Habanera

      2nd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHS Avalon's Rocket Man @ Rexroth

      3rd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Irvonhill Voignier

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB McAlister's Catch Me If You Can

Toy Group

  • Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
  • Entry: 175
    • 1st Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Foxfire's Stellar Beauty

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro One In A Minion

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Seagryph's Extra Urchin Olice Oil

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHB Charchen's Chasing Justice

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Whispering Pines Lover Boy

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Salishan's Lord Of The RIngs

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Sidestreet Shameless

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Liburnum Diamond Fabelhaft

Herding Group

  • Judge: Ms. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Dunhill Thunderbolt

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.