121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Scottsdale Dog Fanciers Association, Inc. Chandler, AZ 2019-11-23

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 1525

Best In Show

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Bergit Coady-Kabel
  • Entry: 37
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Parker Lourier
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 559
    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Pun Kotzky Alpenglow A Time To Dream

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Bergit Coady-Kabel
  • Entry: 37
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Camryn Sherrin
    • Breed: Pomeranian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 560
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Wyndstar's Gettin Out Tonight

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 215
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Firewater's Vacation From Bella Mar

      2nd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: Mon Kan Trace the Lightning Strike

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Whiskeytown Genesee On Tap MH

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: CH Lynann's Keeper Of The Flame

Hound Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 240
    • 1st Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCHB Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Republik's Murder She Wrote

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W

Working Group

  • Judge: Ms. Marie Ann Falconer
  • Entry: 207
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Starrdogs Runs With Scissors

      3rd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Driftless Master Of Ceremonies

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Kelsey's Gran Torino BN RI CGC

Terrier Group

  • Judge: Dr. Jerry Klein
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake High Times

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle

Toy Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 253
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Nirvana's Skittles

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Sei-ichiro Ishimaru
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Diamond Gold Majesu Pisko Bull's

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH La Bete Quintessential Gentleman At Lrecirique

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

Herding Group

  • Judge: Mr. Jeffrey Horswell
  • Entry: 210
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Coventry A Million Reasons

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Calais Carolina Royal Flyer

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHB Rocking P's Rare Blue Bear Answered Prayer

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.