Springfield Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-11-24
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1673
Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marla Meindl-Capozzi
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Costa
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 594
- Breed: Pug
- Name: GCH Saglan's Siberia
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marla Meindl-Capozzi
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Brynn Moores
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 594
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Cheron's Smoke On The Water
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 339
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Lesley E.Hiltz
- Entry: 203
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB Blackdales Wrecking Ball SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 331
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Bijoux Della Vecchia Roma ll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 126
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Wismiss Redhawk Here Comes The Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 220
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin Voice Of The Irish
- Breed: Pug
- Name: GCHG Charchen's Chasing Justice
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Gingerly's High Voltage
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Extra Urchin Olice Oil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 194
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fullofbull's Toto
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Grandview's N Hancock's Don't Stop Believing
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Hallmark
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 249
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.