121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Arrowhead Kennel Club Chandler, AZ 2019-11-25

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 1108

Best In Show

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Joao Machado
  • Entry: 358
    • Breed: Maltese
    • Name: Just White Daylight

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Joao Machado
  • Entry: 358
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Redrocks somewhere Over The Rainbow At Sundown

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Three D Clussexx Legends Of The Fall

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Winchester's Made My Day

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: CH Lynann's Keeper Of The Flame

Hound Group

  • Judge: Mrs. Loraine Boutwell
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Republik's Murder She Wrote

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: CH Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Starline Windborn Classique

Working Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: GCHB Timaru Tallulah

      2nd Place

    • Breed: Boerboel
    • Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN

      3rd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Ederra's Dodger Blue of Glacier Creek

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Loraine Boutwell
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star

      3rd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCH Harbour Hill One In A Million

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 204
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Kalor Absolutely Fabulous At Origami

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Loraine Boutwell
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Sandi Of Charles & Smith

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH La Bete Quintessential Gentleman At Lecirque

Herding Group

  • Judge: Ms. Marie Ann Falconer
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS Donlee J'Adore Dior

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS Bon-Clyde's Shoot For The Stars

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Coventry A Million Reasons

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Lady Liberty

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.