121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Northeastern Maryland Kennel Club West Friendship, MD 2019-12-01

Posted by: James Mitchell

Total Entry: 902

Best In Show

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Eagle Valley's Lady In Red

Reserve Best In Show

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chester Hpoe Never Ask Why Foe DayKeyne

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Bekki Pina
  • Entry: 11
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Joyce Dandridge
  • Entry: ---
    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Skyline's Path To The Highest Peak NAJ

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Bekki Pina
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Ashley Landis
    • Breed: Weimaraner

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Joyce Dandridge
  • Entry: ---
    • Breed: Pug
    • Name: GCHB Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy

Sporting Group

  • Judge: Karen Wilson
  • Entry: 276
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chester Hope Never Ask Why For Daykeyne

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Legacy Oaks

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Tradewinds Ida Bomb CA JH

      4th Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHS Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ

Hound Group

  • Judge: Priscilla A. Gobosh
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Trireme The Continental

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Blueberry Pie V.Tum-Tums Vriendjes

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Pun Kotzky International Man of Mystery

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHB Usonia'a Cherokee MaidenV Lowdown

Working Group

  • Judge: Angela Porpora
  • Entry: 190
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Isengard El Diablo

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Nicolodeon's Here's Looking To The Future

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Furballs Imperial Prince Of Asian Fire

Terrier Group

  • Judge: Karen Wilson
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake Simply Sassy

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Cheltenham Harewood Tainted Apple

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Tartan's LIL'nNight Rider

Toy Group

  • Judge: Alice M Watkins
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Teenage Dream Of Hangaram

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Smash JP Copenhagan

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHB Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Carol Kniebusch Noe
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Vogelflight's Honorairee

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Mikestone Celebration Time

Herding Group

  • Judge: Terry De Pietro
  • Entry: 174
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHS Deauvville Dutchibo D'Ebene

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Ragtyme Call Off The Search

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.