Champlain Valley Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-12-05
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 641
Best In Show
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Isabelle Denault
- Breed: Great Pyrenees
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 7
- Class: Open Junior
- Name: Amelia Chase
- Breed: Basset Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 149
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Finlayson 'n Meadowset New Kid On The Block
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 56
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Kochana's Deja Vu II CGC TKN
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield Sanchu Poppycock
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Hobbara's I Dreamed A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 129
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebble's Run
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Bulla's The Mighty Quinn CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 52
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Gleanntan's Sure Shot Grey Joy
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Harewood Tainted Apple
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS RosemontGoodspice EZ Spells Trouble On The Free Range
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 92
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Peri's Big Shot
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Foxfire's Stellar Beauty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 104
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 55
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean Bullseye At CopperRidge
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.