121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

AKC National Owner-Handled Series Finals Orlando, FL 2019-12-13

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 0

Best In Show

  • Judge: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Best In Show

  • Judge: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
  • Entry: ---
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC CGCA NAJ BCAT

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
  • Entry: ---
    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHB Rainsway & Cajun's Reese's Pieces

Sporting Group

  • Judge: Mr. Desmond J. Murphy
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHB Rainsway & Cajun's Reese's Pieces

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH StarStruck & DocMar S'ecret Agent

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCHB Avatar Coopers What Does The Fox Say?

Hound Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC CGCA NAJ BCAT

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba

      3rd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: CH Darom At Center Ice Yzerman

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Belcanto His First Name Is Agent

Working Group

  • Judge: Mr. James Moses
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHB Gaudeamus X Greycastle Sudden Impact CGC

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH T-Boldt's These Boots Are Made For Walkin

      4th Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Medvezhya Staya Zhivaya Legends CGCA CA

Terrier Group

  • Judge: Mr. Guy Jeavons
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH RosemontGoodspice EZ Spells Trouble On The Free Range

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake Moonshadow

      3rd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCH Clover's Uptown Girl

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Raintree's Black Leather Jacket at ROF

Toy Group

  • Judge: Ms. Margaret A. Reed
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCH Barvida's Where There Is A Will,There's A Way

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Symphony-N-Alvin Farms Neon Bolt

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Mivida Here's Looking At You Kid @DGS

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Robin Stansell
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH windrift's Living The Dream

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Chic Choix I Have A Dream

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHB Brumar's Sureshot This One's For You

Herding Group

  • Judge: Mrs. Cindy Stansell
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Majestique In The News

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB L K Michigan I'm Yours

      3rd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHB Hourcadet De Terra-Blue

      4th Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: CH DGS Novispanna

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.