South Dade Kennel Club Miami, FL 2020-01-04
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 412
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 85
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: Rockin T's Back In Black
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Questan's Regeneraceshun BN RI RATN DSA CGC TKI
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Harley De Hemert
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 46
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Dykumos Baby I'm A Star CGCA CGCU TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Entry: 79
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Ivoss Smokey Topaz
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Ashby Pyramor Believe It Or Not!
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 30
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Aurelia Hjo Got The Spirit CAA FCAT CGCA CGCU TKN
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB D.B.F. Bobcat Photo Finish
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Cheltenham Lord Of Rings BCAT RATN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 75
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kaylen's Vivid Imagination From MyAngel-Cristall
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Sunsprite Dream Come True
- Breed: Papillon
- Name: CH B-Sirius Hunt For Red October
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 57
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: French Bulldog
- Name: Amyleniaan Neil Armstrong
- Breed: Bulldog
- Name: CH Grafittie's Three Pound Wolfe
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 40
- Breed: Bearded Collie
- Name: Jule Too's Call It Fate
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra-Blue
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Just Hajko Agrest
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Gerans Solitary Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 3
- Breed: Mudi
- Name: Akekal's Ain't Misbehaven' RN NAJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.