Jaxon Kennel Club, Inc. Jackson, MI 2014-08-30
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 749
Best In Show
- Judge: Mr. Fred G. Ferris
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Fred G. Ferris
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Just Lonestar Bright Lights Big City
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Shannon Piquet
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 105
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastya's Eleven Eleven
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Riverwatch Grand Illusion
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Gallant Majestic Shaken Not Stirred
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Shelley Hennessy
- Entry: 92
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's AU Fish
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Rustic Dark Mirage Spirit Ridge
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHB Devlon's American Trilogy
- Breed: Whippet
- Name: GCH Longlesson Caught In the Crossfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger Gifford
- Entry: 163
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avatar Cosmic Storm
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Cambria's Ziggy Stardust
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Fanta C J's Bien Parado
- Breed: Boxer
- Name: GCH Valley's Honor The Blackhawk Of Dassin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 57
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Loneacre's Grand Slam
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Jay-Roy Byme'N Hot For You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard H. Mullen
- Entry: 141
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Sunn Yenn Uncensored Dachari
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Chismick's Lights On Broadway
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH We-Syng Black Jack Luck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. JoAnne R. Schullier
- Entry: 103
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Just Lonestar Bright Lights Big City
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Suirac's X Factor At Odessa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 61
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Puli
- Name: CH Szep Apati Angyal
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.