121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2020-01-10

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 448

Best In Show

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Teenage Dream Of Hangaram

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Nikaluk N Koba's Shall We Dance?

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Alisa Brotherhood
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Logan Yankowski
    • Breed: Great Dane

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 131
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Bon Idee's Mark My Word BN RN CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Alisa Brotherhood
  • Entry: 2
    • Class: Open Junior
    • Name: Chloe Ryan
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 131
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Lindi's Heavenly Scottish Delight

Sporting Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick

      2nd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCH Rozebottel's Mumm de Mumm

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Touchgold MWM Rhythm and Blues

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH GoldRox SunnyDreams Fire Starter

Hound Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Bo-Bett Air Force One

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Face To Face Westano

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Hestko's Rock Star

Working Group

  • Judge: Mrs. Donna Buxton
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Nikaluk N Koba's Shall We Dance?

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Trejac's In Style And Rhythm

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Bodan's Aristokrat At Lattalane

      4th Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCH Daveren's Smooth Like The Summer

Terrier Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Norieland Just Jack

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle RN

Toy Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Teenage Dream Of Hangaram

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Heartland's Rip In Time

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Sunrise Dragon Azor Ahai

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Crea Diem Rosalie

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 54
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS Belle Creek's Take Me Away

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Qazara Tuo Amore

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Evolution's Know When To Hold 'Em

Herding Group

  • Judge: Mrs. Donna Buxton
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS XIV Karat Come Hell Or High Water

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Regal Reign Money Mode

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHB Jory's Double Delight

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Class Act's Shot Through The Heart Windfall-Hillsi RN CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.