121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Long Beach Kennel Club City of Industry, CA 2020-01-11

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 922

Best In Show

  • Judge: Mr. Robert D Ennis
    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHB Quiet Creek's Dance With Me

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Robert D Ennis
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 15
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Olivia Uyeno
    • Breed: Standard Manchester Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Wendy G. Wilhauck
  • Entry: ---
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 15
    • Class: Open Senior
    • Name: Riley Capton
    • Breed: Russell Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: ---
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Rainbow Hill's Life Is Good

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wynmoor Interstellar

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Showme The Eye Of The Tiger

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCH Capstone's Diamond Roonagh Of Flatbrook

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Silhouette's Showstopper

Hound Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHB Quiet Creek's Dance With Me

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Passport Tell Me A Story

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH Zabarre Tawadi Shania

Working Group

  • Judge: Mrs. Wendy G Willhauck
  • Entry: 47
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Polar Mist Kick Up The Party

      2nd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Showgirl's For Those About To Rock!

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Irondale's Thunderstruck

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Hanlon's Hurrican Captain Chaos

Terrier Group

  • Judge: Mr. Fred C. Basset
  • Entry: 47
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake High Times

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: Anroal Vega Sicilia

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHB Kolohe It's Raining Sunshine

Toy Group

  • Judge: Mr. Jason Hoke
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Aslan Silvergate Causing Chaos

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Karals Won't Apologize

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: Clarion Wicked Affair

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Reignon Top Banana

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHG Skyline Summerwind Order In The Court

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Rinchen's Magical Illusion

Herding Group

  • Judge: Mr. Fred C. Basset
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Aellen The Son Also Rises HT PT

      3rd Place

    • Breed: Canaan Dog
    • Name: GCH Farsight Argos Renegade of Pern CA RN CGCA

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS Allymoon Curtain Call

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.