121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Long Beach Kennel Club City of Industry, CA 2020-01-12

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 924

Best In Show

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Kenneth Tippie
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Ava Hata
    • Breed: Longhaired Dachshund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jason Hoke
  • Entry: ---
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Kenneth Tippie
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Riley Capton
    • Breed: Russell Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jason Hoke
  • Entry: ---
    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Hallmark Nspird Eye Candy

Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert D Ennis
  • Entry: 133
    • 1st Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Leongolden's Dirty Dancing

      3rd Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: CH Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Creekysyde's Fire In My Soul

Hound Group

  • Judge: Mr. Kenneth Tippie
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Summit Jomyr Lucky Stripes

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Astarte's Sir Tristan With Pips At Kazor

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W

Working Group

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 185
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Chateaunewf 'N Nakiska's Legend Of The Stones

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Pyrsrus Mister Maverick

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Showgirl's For Those About To Rock!

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Julie Felten
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake High Times

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Anroal Vega Sicilia

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Jazzman Beyond The Reef

Toy Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Kolmar's Steeler Of Hearts

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Clarion Wicked Affair

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kulana's Stand By Me

      4th Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Sing-Yu Sabr When Starz Align At Starfire

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 150
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Rinchen's Magical Illusion

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Reignon Top Banana

Herding Group

  • Judge: Mrs. Julie Felten
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Aellen The Son Also Rises HT PT

      3rd Place

    • Breed: Canaan Dog
    • Name: GCH Farsight Argos Renegade of Pern CA RN CGCA

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: Wyndstar 501 Blues @ Manestreet

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.