Central Iowa Kennel Club, Inc. Des Moines, IA 2020-01-18
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 711
Best In Show
- Judge: Robert Stein
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Reserve Best In Show
- Judge: Robert Stein
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You
Junior Showmanship
- Judge: Kathy Forbes
- Entry: 37
- Class: Master
- Name: Katelyn Heiman
- Breed: Labrador Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lynda Saranchuk
- Entry: 282
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Clussexx Safe and Sound
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kathy Forbes
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lynda Saranchuk
- Entry: 282
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Jubilee Sambuca Seven
Sporting Group
- Judge: Mel Saranchuk
- Entry: 153
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: English Setter
- Name: CH Country Squire Upland Atomic Blonde
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB VJK-Myst Big Easy
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Solivia's Defining Moment At Playlist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kathy A. Forbes
- Entry: 89
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Centerstage Strut Those Kinky Boots CA RATM CGC
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Jubilee Sambuca Seven
- Breed: Whippet
- Name: GCH O'Neill's Intuition At Morado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Moses
- Entry: 147
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Chanoz Tada's Gift Of Friendship
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Antara's Don't Tell No Lie Lie Lie
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Rico's Put Me In Coach
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Blueline's French Courtesan RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James Moses
- Entry: 41
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steal My Heart
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Cumbria's Ready's Image
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Darrell Vice
- Entry: 93
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Clussexx Safe and Sound
- Breed: Havanese
- Name: Bedlem's Been There Done That At Brehon
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Thai Silk Ixclusive Priority
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG TNT's Mind Your Own Biscuits
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Helen Winski Stein
- Entry: 59
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Amethyst Peaks Jewel Of The Night
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Doo Dah's Paparazzi perfect
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Deep Acres Fields Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Lynda Saranchuk
- Entry: 124
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH 4Paws Salt N' Pepper Crush
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Krystal's What About Me V Cherpa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: James Moses
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.