121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Guadalupe Valley Dog Fanciers Austin, TX 2020-02-08

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 756

Best In Show

  • Judge: Mrs. Judy Webb
    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Judy Webb
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH WyrLake Foxhollow Knighfall

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Tiffany Holley
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: John Farley
    • Breed: Rough Collie

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 318
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Agha Djari's Ricmar Radiance

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Tiffany Holley
  • Entry: 13
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Julie Rawls
    • Breed: Boykin Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 318
    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: CH Hilipan Lone Star of Texas

Sporting Group

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Edgefield's Now You See You Now You Don't

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: CH Frontier's A Fist Full of Dollars

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: Millspring's Freedom Fighter

Hound Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: CH Hestko's Rock Star

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Always Belle of Ellis Island

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: Bren-Dach's Quiet Riot V Bessdachs

Working Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCH Daveren's Smooth Like The Summer

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Shekinah Head & Tail Above The Rest

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Dezperado's Bing Cherry

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Nikaluk N Koba's Shall We Dance?

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 40
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH WyrLake Foxhollow Knighfall

      2nd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Lindi's Heavenly Scottish Delight

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Gangway's Mission Jetpack

Toy Group

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Irresistible

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Marlex Sunsprite Dream Maker

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: CH Artwyrks N Romigh's Aces Wild

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH California Dreaming Elensis-The Royal Choice

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Rodney R Merry
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Kalan Bar-None She's Got Guns

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Darimi's Sweet N Juicy

      3rd Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: CH Hilipan Lone Star of Texas

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Oui Wil Rock U In The Ribbons With Lonestar CA

Herding Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Arkis Nowelle V Tripphill

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Markos Top Gun

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Veritas Royal Poinciana

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.