Colorado Kennel Club Denver, CO 2020-02-15
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1732
Best In Show
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Courage of Conviction
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH My Mila V. Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jean Cave Pero
- Entry: 49
- Class: Novice Senior
- Name: Anja Cikara-Gocke
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Constantine-Amodei
- Entry: 698
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Shadowland Kochou Just Jack
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jean Cave Pero
- Entry: 49
- Class: Master
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Constantine-Amodei
- Entry: 698
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Madhatter's Achilles' Heel
Sporting Group
- Judge: Mr. Johhny R. Shoemaker
- Entry: 278
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Solo Big Mon
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Winweim Koping TBird V Nani
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Valhalla's Commander-In-Chief
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Dochara's Son Of A Gun CD RN JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 216
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Pun Kotzky Alpenglow A Time To Dream
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Bruce E. Voran
- Entry: 357
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Unforgetable Blew By You
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Heartwood's Moon Shadow
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Kiraly's Dance Of Dragons
- Breed: Great Dane
- Name: CH Olympian-Neet Rkycrk's Freedoms Rebel Mocridhe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 133
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 153
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH My Mila V. Tani Kazari
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 202
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Exact Classic Tulsa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 272
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Courage of Conviction
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Highline's The Messenger
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Field Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 8
- Breed: Russian Toy
- Name: Lynneais Tally-Ho Reynard The Fox
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.