Belle-City Kennel Club, Inc. Gray Summit, MO 2020-03-01
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1143
Best In Show
- Judge: Douglas Johnson
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
Reserve Best In Show
- Judge: Douglas Johnson
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
Junior Showmanship
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Kayde Wood
- Breed: Bluetick Coonhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Richard Powell
- Entry: 169
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Kinky Boots
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kimberly Meredith
- Entry: 113
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Caredig Renegade
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH River BottomDivine Intervention SCN
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 268
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's Let's Go Crazy
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Bang's Catch Me If You Can TKI RA FDC CA CGCA CGCU
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHG Calvaxar Chakachatna
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 142
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Point Earth Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 126
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Foreever At Viva
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Stringer's Southern Heat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 128
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Arborhill's Xmark Dream Angel Of Goldshield
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Egyptian Coton's Leader Of The Unbridled Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Garry Newton
- Entry: 172
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Mello-D's Shadows And Light
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Douglas Johnson
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Traka's Top Shelf Blue Agave LH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.