Brazos Valley Kennel Club, Inc. Navasota, TX 2020-03-14
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 810
Best In Show
- Judge: Mrs. Cheryl Paterson
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Harehill's Say No More
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cheryl Paterson
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Shekinah Head & Tail Above The Rest
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian P. Livingston
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Dyna Roxanne Vestal
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 278
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart CD
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian P. Livingston
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Julie Rawls
- Breed: Tibetan Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 278
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
Sporting Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 133
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Dalsland N Kytra's Frozen In Time
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Tollchester's Mauvais Garcon
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Rozebottel's Mumm de Mumm
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Clussex Lord Teflon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 118
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Harehill's Say No More
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Hestko's Rock Star
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarryhillwooddassinbohemianrhapsody@Tulipgarde
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 158
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Shekinah Head & Tail Above The Rest
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Glacier Ederra Escape to Vegas
- Breed: Akita
- Name: GCH Dream Hi's You Can Crash My Party Anytime
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Bodan's Aristokrat At Lattalane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 54
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHB Rip It Up Kashin It In
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH LBKi's Horton Hears A Who!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Robbins
- Entry: 118
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marlex Sunsprite Dream Maker
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Gracieux Rainy Day Romance
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Yegrina Hot Body Bigfour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 95
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Crown's Bydezyne Dismissal For Cause
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Kalan Bar-None She's Got Guns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 111
- Breed: Border Collie
- Name: CH Fu You Yuan Peerless
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Silverwood Flambe' Of Limelight
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Abingtons Starry Night
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Danielle M. Brown
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Torilan Crossway Sprinkles R 4 Winners
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.