Tonawanda Valley Kennel Club, Inc. Albion, NY 2014-08-31
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 584
Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
Reserve Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright
Junior Showmanship
- Judge: Murrel Purkhiser
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Mathew Fox
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Joe B. Purkhiser
- Entry: 92
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Hillock's Bacardi CD RE CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Leyline's King Of The Gods CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Donald A. Gill
- Entry: 44
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sandstorm Itsa All About the Bling! JC
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Gayleward's Star Caerwicce
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Mlynarz Illusion
- Breed: Ibizan Hound
- Name: Alisian Fields Bold Isobel Of Sherwood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 97
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Honeoye Arundel's Arm Candy
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
- Breed: Great Dane
- Name: Dundane-Oldmission's Nice Guys Finnish Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: David A. Alexander
- Entry: 67
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright
- Breed: White Bull Terrier
- Name: Actions For A Queen
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Tenerra Rise To The Summit At Star Mtn
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Sumerwynd Traymar Trigger Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Murrel Purkhiser
- Entry: 100
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius The Red Saint
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Cin-Don Midwood Flower Child
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Murrel Purkhiser
- Entry: 92
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Thistledown Chautauqua Lace
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH T-Bo's Star Kissed Delight
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen N Xiao Mai's Rhythm Of Rio
- Breed: Standard Poodle
- Name: Boshi's Song To anolani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Donald A. Gill
- Entry: 66
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Roragyn's Suzy Snapdragon
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Hearthside Big & Rich
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Keylis Spotlite Just Do It
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Haystac's Midnight Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.