Piedmont Kennel Club, Inc. Greenville, SC 2020-07-23
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 2000
Best In Show
- Judge: Tim Catterson
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
Reserve Best In Show
- Judge: Tim Catterson
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
Junior Showmanship
- Judge: Bill Shelton
- Entry: 45
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Neena L . Van Camp
- Entry: 551
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Trifecta Fantasia CGC TKI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Bill Shelton
- Entry: 45
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Neena L . Van Camp
- Entry: 551
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Murdoch Of Cill Chuillinn FDC JC CAA BCAT CGC
Sporting Group
- Judge: Judy Harrington
- Entry: 377
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Solaris Playing Like Nobody's Business JH RN BH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Tara's I've Got The Magic In Me
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bill Shelton
- Entry: 215
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mata Hauri Virtuoso In The Jungle
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dawn Hitchcock
- Entry: 407
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Melinda Lyon
- Entry: 207
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn. Henry Higgins
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Zrules Panache
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carol Pyrkosz
- Entry: 307
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHB Valcopy Ter-Lee Chivas Regal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 217
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Crosscity's Southern Comfort
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Smile Candy JP Camino Real
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linda Hurlebaus
- Entry: 250
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra Blue FDC
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.