Salina Kennel Club, Inc. Topeka, KS 2020-08-17
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1378
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Ariella Sarah Harris
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Elchelberger
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 210
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Erinfyr Winter Classic CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Entry: 145
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Fabelhaft Candy Crush
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Harehill's Say No More
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 309
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Wendorf's One 'Der Boy V Ruler
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 116
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Surefyre's Strawberry Fields Forever
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Ridly's Klassique Sir Robin The Bold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Entry: 225
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 186
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Jwilson's B-Loved Polar Express
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda L Robey
- Entry: 187
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.