St. Clairsville Ohio Kennel Club Smithfield, OH 2020-08-28
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Tom Hale
- Entry: 88
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Dal's Land Kytra Crossroad If I Could Turn Back Time
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock's Harborview
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 55
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Agape & Adili's Prim & Proper
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Hot N Bothered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 110
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Snowbright's Ziggy's My Star Dust
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 46
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHS Formulas Roman Gladiator At Brilliant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 65
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHP Circle Legend Monkey Zico
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 59
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG QB and Hickory Hills Grand Tradition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Tom Hale
- Entry: 71
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hammersmith Heathcliff Heathcliff
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Aprodombi Meresz Mocsok
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Sporting Fields Polished Sandstone FDC CGCA TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.