TUXEDO PARK KENNEL CLUB Bridgewater, NJ 2014-09-05
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1266
Best In Show
- Judge: Carlos Navarro
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
Reserve Best In Show
- Judge: Carlos Navarro
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Theresa L. Hundt
- Entry: 308
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Dublin Diva
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 176
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International Space Station At Honidge
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Pun Kotzky Treasure Island
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH JT's Kaycees Phoenix Of Tam-Boer
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: 260
- Breed: Akita
- Name: CH Wicca's Rule The Air
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Far Isle The Wizard Of Bullrinkle
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Jalyn Simply Irresistible ALisaton
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Quintessential Chauncey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ramon V. Podesta
- Entry: 122
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Efbe'sThunder Rd At Burberry
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Rivendell's Tinker Toy
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 135
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Smash Jp Beauty &Beat
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Barbary Rough 'N Ready
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ronald Menaker
- Entry: 129
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Nuuktok's Atka Inukshuk
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH T-Bo's Star Kissed Delight
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog Major League Homerun At TX Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jacqueline L. Stacy
- Entry: 102
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.