Anoka County Minnesota Kennel Club Cambridge, MN 2020-09-11
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1279
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 28
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Entry: 417
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Meadowlake With A Little Luck
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 28
- Class: Master
- Name: Annaliese North
- Breed: English Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 417
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Kalas Fly Me To The Moon JH
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Riedel
- Entry: 303
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
- Breed: Brittany
- Name: GCHS River Mist Broxden Sovereign MVP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 149
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 217
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 113
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 162
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Cheristar's I Am Cybill Shepherd
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 147
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 184
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Bmeerhuis-Zytut's Adi's V Joelle
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Mylyn Karina Absolute Suzie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.