Fort Dodge Kennel Club Mason City, IA 2020-10-11
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 580
Best In Show
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 118
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Vinewood's I'm Your Huckleberry CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Aladdin's Twist Of Fate Tastic
- Breed: Vizsla
- Name: Panacea's Lil Bit O Funny Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. D Scott Pfeil
- Entry: 75
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 101
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Pristine's Luck Of The Irish
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHP Grosser Family Altair RN CGCA TKN
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Lazy D's Ten Years Gone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 28
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Pretty Z Kuliaru
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Don Vito Corleone
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: Kinaelan Finlandia Gilt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 95
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Rejoyce's Little Miracle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 98
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 65
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Cedar Hill Haute Toddy@Mine Creek
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Eclipse Hive Talking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.