Stephenville Kennel Club of Texas Belton, TX 2020-10-16
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1000
Best In Show
- Judge: Mr. Christopher Tilghman Neale
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Christopher Tilghman Neale
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean Copperridge Paint By Numbers
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marilyn Pipes
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 263
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Emerald Isle Dancer On Broadway
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marilyn Pipes
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Ariella Harris
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Covenant Here Comes The Sun
Sporting Group
- Judge: Mrs. Beverly Andersen
- Entry: 198
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's Razzle Dazzle
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Rozebottel's Mumm de Mumm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Andrea Bradford
- Entry: 156
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHB Star Mountain's U.R. Hooked
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Harehill's Say No More
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 128
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nikaluk N Koba's Shall We Dance?
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Wendorf's One 'Der Boy V Ruler
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irresistible FDC CA RATO DJ DNA CGCA CGCU TKP
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Sasmac N VZtop Louisiana Bayou Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Beverly Anderson
- Entry: 70
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McKinley Scots Debonair Beau Tie
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Dotcom's Yes You May (luna)
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 183
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Teenage Dream Of Hangaram
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Bolding Sir Lancelot Of Chedon
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Yoshi-Hoshi My Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gus Sinibaldi
- Entry: 114
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG La Bete Quintessential Gentleman At Lecirque
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 133
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean Copperridge Paint By Numbers
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Dynasty Dance To The Music
- Breed: Briard
- Name: CH Mon Amies Lesson Learned
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 1
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Irish Jazz Dzhaga CM6
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.