Canada Del Oro Kennel Club Tucson, AZ 2020-11-09
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1094
Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sharon Sakson
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sharon Sakson
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sharon Sakson
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sharon Sakson
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 171
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHB Classic Affinity Knock Three Times TKN
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Royailes Pinkerton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William Daugherty
- Entry: 224
- Breed: Akita
- Name: CH Shinto's Sworn To Protect And Serve
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B And K Paradise El Patron
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Kelsey's Gran Torino BN CD RA CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH L'Mae Sundance Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 74
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH McHill's Higher Love
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Cashlane's Witch Of Blackbird Pond
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Bachi's Play Without Mercy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 176
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Custom Made For Granduer
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Lotus's Wreck It Ralph Breaks The Chinternet
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 117
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Boston Terrier
- Name: Desoto's Diplomat
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Fairspride Hallmark Sundance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William Daugherty
- Entry: 132
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Slice Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Szurkevillam Harlee
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.