Lima Kennel Club Wilmington, OH 2020-11-14
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1560
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Lochlomun I'll Be D'amned
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kalen M. Dumke
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kalen M. Dumke
- Entry: 522
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Vondura's Sis Amg Roadster Protocol CAA DN CGC BCAT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kalen M. Dumke
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Apollos
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kalen M. Dumke
- Entry: 522
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Evening Star's I'm Listening NR JH
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 249
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Nikola Tesla De Borquiz House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Neil T. McDevitt
- Entry: 298
- Breed: Whippet
- Name: CH Sporting Fields Just Divine
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kimani To The Manor Borne
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Mariki Dayhollow King OF Hearts @ Saranan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 310
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Leonberger
- Name: GCHS Tsavo's I Just Wanna Have Fun TKA
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 115
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Bravo It's An Industry Term
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Sparravohn Cadence TKI
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 187
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Roi L Man In The Moon
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCHB San-Chi's Tribute To Adair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jeffrey M. Bazell
- Entry: 135
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Stone Run Written In The Skye
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Flamingstar After Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 233
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Lochlomun I'll Be D'amned
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Defisja Elite Fi Eternal Quest
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Odds Maker Of Prairie Crest
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Wynsilot Rhythm's Gonna Get You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.