Greater Miami Dog Club Ocala, FL 2020-11-21
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 592
Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Remaster
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Megan Hamilton
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Alaura Brown
- Breed: Silky Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Nicolas DeBedout
- Entry: 86
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Moonstone's Silver Bullet Explorer CGC TKN TKP
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Very Vigie Nobody Is Perfect
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 87
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Remaster
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Brownwood RT's Peace On Earth SL CGC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Kimani's Foxhill Southern Gentlman
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 113
- Breed: Great Dane
- Name: CH Leggo's O2 Von Bismarck CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Gran Houdini De Barba Negra
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron RN CGCA TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Mervio Dark Tower V. Roclyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 57
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Cheltenham A Star Is Born
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kilgawny Total Anarchy TG
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 94
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH Kallmee A Hidden Heart
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHP Circle Legend Monkey Zico
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest Sum Ting Wong At Piedmont
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Nicolas DeBedout
- Entry: 82
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Anana's I Solemnly Swear I'm Up To No Good
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Nicolas DeBedout
- Entry: 73
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra-Blue
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Enchantingpon Charming Belle And The Beast CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Kamvalley Riverside Frozen In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Believe
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.