Arrowhead Kennel Club Chandler, AZ 2020-11-23
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1588
Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Sheeba Valegro
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Polar Mist X's and O's FDC BCAT
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara A Shaw
- Entry: ---
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Sweetwaters Keep It On The Low
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara A Shaw
- Entry: ---
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Outwit Des Gardiens D' Apollinaire
Sporting Group
- Judge: Dr. Clyde E Shaw
- Entry: 241
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Clarity Reach The Sky VJK Myst
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Conamara Continental Supersport
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH Samahana's Dancing Queen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 261
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Bloodhound
- Name: Quiet Creek's Legend All Rise
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Basenji
- Name: CH Kazor's Prince Cailan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 269
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Polar Mist X's and O's FDC BCAT
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B & K Paradise El Patron
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Kelsey's Gran Torino BN CD RA CGC
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Iromdale's Just A Good Ole Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 115
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Bravo It's An Industry Term
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Dornick's Eighties Revival
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Highland Down's Perfectly Normal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 238
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Sheeba Valegro
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Sweetwaters Keep It On The Low
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Clussexx The Great Houdini From Flivverway
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Custom Made For Granduer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 201
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG La Bete Quintessential Gentleman At Lecirque
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Scanlon
- Entry: 255
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook"s Mischief Maker
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Aryggeth's Shake Down
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.