Manatee Kennel Club, Inc. Brooksville, FL 2021-01-18
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 2831
Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Miss Haley Witcomb
- Entry: 54
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sydney Good
- Entry: 445
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Zelicaon Kingsman MX MXJ NF RATN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Haley Witcomb
- Entry: 54
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sydney Good
- Entry: 445
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 486
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 380
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHB Southwind Southern Belle
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda C. Krukar
- Entry: 488
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB HiStyle's Ruby Slippers
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Castleguard Spiritridge Magical Sebec FDC TT RATS CGCA CGCU
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Holly Vengence N Seven Days
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 300
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn. Henry Higgins
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 416
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Destiny's To Infinity And Beyond
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS KBPride Perle Cuff Link
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 323
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Donald A. Gill
- Entry: 383
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Slice Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Lloyd Constantine-Amodei
- Entry: 2
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Black Diamond's O' Sole Mio Ettore
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.