Fort Lauderdale Dog Club Ocala, FL 2021-02-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1811
Best In Show
- Judge: Del Richards
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Del Richards
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
Junior Showmanship
- Judge: Linda Reece
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Barbara Burns
- Entry: ---
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Mystic Fire Kiss The Blarney Stone CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Linda Reece
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Barbara Burns
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Pandora The Magnificent Seven
Sporting Group
- Judge: Barbara Burns
- Entry: 316
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastya's Hallmark Hall Of Fame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 231
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Mirepoix's Dubble Bubble RN FDC BCAT CGCA CGCU TKN
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Blu Hill's Suit And Tie
- Breed: Whippet
- Name: Debmar Wherever Life Takes You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ken Buxton
- Entry: 260
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Aquarius The Legend Continues Alcher
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Cammcastle's The One And Only General Of Valor TT CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 187
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Donelle Richards
- Entry: 318
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Helen Winski Stein
- Entry: 228
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Whispering Pines Lover Boy BCAT DM DS
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Ta Sen Westgate Kinky Boots
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 242
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Trifecta Fantasia CGC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Del Richards
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Blanch-O's Dr Zhivago's Misha At Frozen Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.