Ochlockonee River Kennel Club of Florida Tallahassee, FL 2021-02-27
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 2624
Best In Show
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
- Entry: 52
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Johan Becerra-Hernadez
- Entry: 497
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Teyrnon's Another Vice V Dark Waters
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
- Entry: 52
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Johan Becerra-Hernadez
- Entry: 497
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Fireside's Drums Of Autumn, NJP, BN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Entry: 452
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Arundel Train Wreck @ Tara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Johan Becerra-Hernadez
- Entry: 303
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 395
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Snowmist's Bodacious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Johan Becerra-Hernadez
- Entry: 243
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Roschel Foxrun Thistle Do
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 436
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Pinnacle's Cyber Monday Siri Where's The Deal
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 325
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Blackwitch Asias Win It With Tequila N Bling
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 385
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Cadnoclun's Trippy Little Hippie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 2
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Black Diamond's O' Sole Mio Ettore
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.