SOUTH SHORE KENNEL CLUB, INC. Falmouth, MA 2014-09-12
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 850
Best In Show
- Judge: Diane Malenfant
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Diane Malenfant
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 183
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sleepy Hollow's Scarlett O Hara
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Dublin Diva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Daniel J Smyth
- Entry: 104
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Hallam Sovrin Kayla
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: St. Leger Urraca FC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Judith V. Daniels
- Entry: 137
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Von Wilheims Over The Rainbow
- Breed: Samoyed
- Name: CH SnoKrest Fast And Furious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 61
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Stonebridge Just A Little Bit Better
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Cheron's Dirty Water
- Breed: Irish Terrier
- Name: CH Irvonhill Leave It To Me
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Br'Er Fox Philippa Of Huntersston
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 89
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Kimro N Spivas Super Trooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Vicki L. Abbott
- Entry: 169
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Cherokee Legend Cowboy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH A'Vigdors Extase De Ma Beaute
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Nightwind's Little Ricky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 61
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Tim Was Had By All
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Deja Blu The Road Less Traveled
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 1
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Xcel's Blue Moon Katchina CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.