Shawnee Kennel Club, Inc. Berryville, VA 2021-04-10
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 753
Best In Show
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Bon-Clyde Script's Grand Finale
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dean Williams
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Miss Cindy L. Partridge
- Entry: 301
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS BrambleBush Piper At The Gates Of Dawn
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dean Williams
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Moria A McGroarty
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Miss Cindy L. Partridge
- Entry: 301
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHB Renaissance Versailles
Sporting Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 148
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin
- Breed: Vizsla
- Name: CH Starcastle Fire Within Me CAA DCAT
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Moonshine's Stars And Stripes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 109
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mata Hauri Virtuoso In The Jungle
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Pun Kotzky Alpenglow A Time To Dream
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Lishima's All In Good Time At Redcliffe RATO DCAT
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Ketka's Free Thinker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 133
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Meadow View Quintessential Zillion To One
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Sforzando's Jive At Five
- Breed: Siberian Husky
- Name: Andamar's Next Edition Of K'Sera Kalara
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Trailbound's Jumpin' Jack Flash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 99
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 91
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH H&H Tallulah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: 49
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Stone Run Written In The Skye
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Prestige N CarriageHill's Settin' The World Afire
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carrie A. Chase
- Entry: 114
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Bon-Clyde Script's Grand Finale
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Reinem-N-Dynamic Drake
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Luc Picard Amour RI CGCA BCAT FDC TKN ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 7
- Breed: Russian Toy
- Name: Dimonde's New Year's Resolution
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.