Atlanta Kennel Club, Inc. Perry, GA 2021-04-14
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1858
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cathryn L. Ochs-Cline
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Keffer
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 416
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Maldiz Khalil Of Edrey
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cathryn L. Ochs-Cline
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Alaura Brown
- Breed: Silky Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 416
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Beachside Dox Meet Me In Margaritaville MS
Sporting Group
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 351
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 218
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Grand-Voile's Wild Blackberry
- Breed: Basenji
- Name: GCH Malabo Itapuca
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Enchanting Circe Of Dykumos
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Avoglia's Smooth As Velvet Moshiorgrha TKN ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 349
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 207
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Aiyana-CSB's I Shot You Down Bang
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Spectres Special Branch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 251
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Belleterre Walkin After Midnight
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-Myan
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 213
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Mendabullz Eb Just Call Me Helen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 231
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Bellaclan Thway You Work It Sunset View
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Blanch-O's Dr Zhivago's Misha At Frozen Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.