Klamath Dog Fanciers, Inc. Klamath Falls, OR 2021-05-13
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 846
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Empyrean's Blurred Lines At Copperridge RN CGCA TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Connor Maplethorpe
- Breed: Standard Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 337
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH I Just B's Foolish Games CAA DN BCAT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Kendra Garrettson
- Breed: Siberian Husky
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 337
- Breed: Bulldog
- Name: CH Jester Bomber's Memphis Belle
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 97
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Riversedge Jumpin Jack Flash RN JH CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Sevenoaks Weymouthcatchingfire
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mi Jean's Everybody's Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 83
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Winston-Del Rey's C.C. Rider
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 123
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southports Ares God Of War
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Run Devil Run
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Teulu's Broadway's Mobilizing Imagination RN CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 109
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McVan's Star Dust
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Littlefield Jersey Boy
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Sagacity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
- Entry: 150
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sunrise Dragon Azor Ahai
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Pinnacle Chatterbox At Sundowner TKN
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Toykeeper's Captain America
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donelle Richards
- Entry: 103
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Tramac Absolutely Positively
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Shira Yuri Terra Cotta Warrior
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Tramac Absolutely Positively
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 98
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean's Blurred Lines At Copperridge RN CG
- Breed: Beauceron
- Name: Rhyia Gardien Des Chutes Du Chateau Rocher
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Di Cerca Trova Besame Mucho
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.