Hendersonville Kennel Club Fletcher, NC 2021-05-29
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1356
Best In Show
- Judge: Christie Martinez
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
Reserve Best In Show
- Judge: Christie Martinez
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Jack Tripper
Junior Showmanship
- Judge: Dean Burwell
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lloyd Constantine Amodei
- Entry: 502
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Charthill Shirescot Clan Keith
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dean Burwell
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Keffer
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lloyd Constantine Amodei
- Entry: 502
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
Sporting Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: 300
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx One Step Ahead
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Glacier's Star Spangled
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lawrence Terricone
- Entry: 167
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Jack Tripper
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Phenomenal
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Agha Djari's Ultramarine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 224
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Castleguard Spiritridge Magical Sebec FDC TT RATS CGCA CGCU
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH White Dog Ranch Center Ice BN RI CA FCAT CGCA CGCU TKN
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Cammcastle's The One And Only General Of Valor TT CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 112
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Fred Bassett
- Entry: 223
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel
- Breed: Pug
- Name: CH FeiLong Realtree Camo Is A Kentucky Girl's Bling CGC TKN
- Breed: Pomeranian
- Name: Karals Pop Star At Peperie
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Nancy Simmons
- Entry: 160
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Rosemount Max
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Standard Poodle
- Name: Ale Kai Think Pink On Fifth
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Dreamstar's Power To Burn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: 162
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Double D's Magical Mystery Tour
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Sweetwater's Throw Some Glitter At Burlesque
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Peek-A-Boo's Tangled Up In Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Judith Brown
- Entry: 5
- Breed: Russian Toy
- Name: Blanch-O Kaylen's A Little Bit Rustic
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.