Staten Island Kennel Club, Inc. Freehold, NJ 2021-05-29
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1264
Best In Show
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Breed: Pug
- Name: CH Riversong's Playin' At The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lisa Gallizzo
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexis Coriell
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Polly D. Smith
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Rosemont Goodspice EZ Spells Trouble On The Free
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lisa Gallizzo
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Polly D. Smith
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: CH Argent's Indelible Impression CA BCAT DN FDC
Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 254
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS CLussexx Another Day In Paradise
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Hartsage Red Angus
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHG Foxvale's Fire Fly PCD BN RE NJP NFPBCAT DN DJ RATN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Richard L. Reynolds
- Entry: 169
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHB CSG Stackem Up The Business Breed
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bakhu's Max One In A Mil
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Tarlyn Piece Of My Heart Millenia MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 267
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves The Art Of The Deal
- Breed: Samoyed
- Name: CH Argent's Indelible Impression CA BCAT DN FDC
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Timelines O'Henry Don't Let Me Down
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: 165
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Greywood Verdin DCAT RI JE ACT2
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Sno Pond's A Night At The Opera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 85
- Breed: Pug
- Name: CH Riversong's Playin' At The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Fallen Angel
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Never Say Never Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 127
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Cherokee Legend Paddington
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Stone Run Written In The Skye
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Bier's When Calls The Heart V Rinchen CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: 191
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Aoiresona's A League Of Her Own
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Creekwood Cardross VA VA Voom
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Luc Picard Amour RI HIT CGCA BCAT CA FDC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.