Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. West Fargo, ND 2021-06-05
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 465
Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Ninebark Boldly Go
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Tracy Powell
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Justine Vilmo
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Tracy Powell
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Riley Brookshire
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Amy Gau
- Entry: 93
- Breed: English Setter
- Name: Ballymore Heartrob Of Benmer
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Riverwatch Blazin Hot Mac And Cheese CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Dartek Eldamar & Journey's Drumroll CGC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Chrishelle's I Love Rock 'N Roll RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 69
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Sweet Creek's Truly Scrumptious
- Breed: Whippet
- Name: Northwind's Sinsational At in Vogue
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Inisfree Sirae' This Girl Is On Fire
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Hidden Cedars My Lil Bodygaurd V Grig MS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 65
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Demor's Extremely Loud And Incredibly Close
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Creek House Top Hat N Tail
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Rivergroves Been A Long Time Coming
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 38
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Abberann I'm A Soul Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Corralitos Tracking The Storm
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Flyin Torpedo The Ark
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Krisma's Iadoru Isadora
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 61
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Pomsadmirers Premium Jaguar Edition
- Breed: Pug
- Name: GCHS Knick Knack's Even Steven At Riversong
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Hallmark's His Royal Highness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 53
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Horizon's Free Spirit
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Amanda Amber Of Glory Fox
- Breed: French Bulldog
- Name: Empire N Bandog's Put Me In Coach
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 82
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Ninebark Boldly Go
- Breed: Puli
- Name: CH Mezok Edes-Dobostorta "Khane" CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Blackmyst Sonnet Of Bluvalley
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Wynsilot's Amazing Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.