Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. West Fargo, ND 2021-06-06
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 448
Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Pomsadmirers Premium Jaguar Edition
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Demor's Extremely Loud And Incredibly Close
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Claire Wisch-Abraham
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Justine Vilmo
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Claire Wisch-Abraham
- Entry: 206
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Majesty's Making The Fur Fly
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Claire Wisch-Abraham
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Riley Brookshire
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Claire Wisch-Abraham
- Entry: 206
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Trumbull's Fitz And The Tantrums
Sporting Group
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 91
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Karajen Kizmar Lets Get Lit TKN CGC
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Catori-Saudades Second Bite Of The Apple DN TKN
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Gold Star's The Greatest Showman
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Winfree's Storm Surge RN TKN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Donna J. Francis
- Entry: 66
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Trumbull's Fitz And The Tantrums
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: Praire Harvest Horton The Who V. Grig ML
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Himmelba's Indy 2
- Breed: Whippet
- Name: GCH Northwind's Rule Britannia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 64
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Demor's Extremely Loud And Incredibly Close
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Creek House Top Hat N Tail
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Rivergroves Been A Long Time Coming
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 40
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Cedarbriar Fire And Reign
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Abberann I'm A Soul Man
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Lindi's I Will Remember You
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Chyscott's Traveling In Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 54
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Pomsadmirers Premium Jaguar Edition
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCHS Knick Knack's Even Steven At Riversong
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Majesty's Making The Fur Fly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 54
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Cornerstone's Firmly Grounded
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Amanda Amber Of Glory Fox
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Bibelot Soltice's Take It To The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 75
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Bluskye's I'm Your Huckleberry
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Ninebark Boldly Go
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Trails Ends N Brassy Acres Shot
- Breed: Puli
- Name: CH Mezok Edes-Dobostorta "Khane" CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Forever 4077 Capt Hunnicutt
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.