Acadiana Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2021-06-12
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 682
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Kady Schneider
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 185
- Breed: Saluki
- Name: DC Baha Bahrain Storm SC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Jaylynn Stagg
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 185
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Bay Flower JP Brings Me Serenity CGCU
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 122
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Vizsla
- Name: CH Renaissance Vasara Maybe Sheis The One
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Kehre's Royal Flush
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 107
- Breed: Saluki
- Name: DC Baha Bahrain Storm SC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kuba's Lon Leo Venandi
- Breed: Borzoi
- Name: CH Crown Jewel Katarina Of Majenkir
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHB Widow Sweet's Happy Hobbit Red Headed Stranger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 102
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mirage's I Don't Dress Off The Rack
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dreamchaser's Wild Ride
- Breed: Rottweiler
- Name: Asphodel's Esperanza V Mar-Gra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 41
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Cheltenham A Star Is Born
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 107
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Marquis Kiss My Bare Black Booty HL
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Piedmont's Daddy Issues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 103
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Lantana's Time To Talk At Bradmar
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHP Cespa's Greatest Showman At Kimik
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Firestorm Grayland Nuttin' But A Thang! Windswept
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 100
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Mistybrooks Panic At The Disco
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Overo Summer Love
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Silverwood's Naughty By Nature Of Limelite
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Windmill's We Will Rock You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.