MANITOWOC COUNTY KENNEL CLUB, INC. Manitowoc, WI 2014-09-14
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 537
Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Magnificent 1
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia F. Caldwell
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Grace Szczurek
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: ---
- Breed: Maltese
- Name: Divine's Tropical Breeze
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Stephen Dainard
- Entry: 111
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: Clussexx Sticky Wicket
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Dawnglow Knight Rider
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Markann N KK's It Is All About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 58
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's Bewitching Blossom W
- Breed: Greyhound
- Name: Grandcru Rombauer
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stardust N Windrose Majestic Blaze Of Glory SL
- Breed: Whippet
- Name: GCH Cottonwood Vuitton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Finch
- Entry: 105
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Caleno Numero Uno
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 18
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Rampage's Point Break At Rampetition
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Fox Valley Bustin Loose
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Hot Blue Mountain Fransimo Bohemia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 75
- Breed: Maltese
- Name: Divine's Tropical Breeze
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Lone Pine's Boston Legal D Quachitah
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Trackside's My Rowdy Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Peggy J. Haas
- Entry: 53
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Magnificent 1
- Breed: Keeshond
- Name: CH Dreamwoods On The Rocks
- Breed: Bulldog
- Name: CH Bubby's Blackjack
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Ri Lee's Stellar Performance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Stephen Dainard
- Entry: 88
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Impact's Pop Rocks
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Taliesin Fresh Powder O'Paray
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.