Kenosha Kennel Club, Inc. Grayslake, IL 2021-06-14
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 680
Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Sabrina Goldfein
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: 165
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Vida's Whale Of A Time
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Connor Maplethorpe
- Breed: Standard Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: 165
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Timberwyck The Rock
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 113
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia's Definitely, Maybe
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Gamekeepers Sir Mickey
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Dps Ffth Element RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bryan Martin
- Entry: 85
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Daybreak's Country Kisses W
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Sebring Calloway Moonshine
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Beaconfield Supreme Sultan Of Gwencalon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 186
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHS Szumeria's Me Oh Me Oh My
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Guardian Bears Elvis Has Left The Building
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Fireside Lazy D What Would Gary Do CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 66
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fleet St Striking Beauty
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Pamela DeHetre
- Entry: 74
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Bentley Leslie Rodriguez
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Sparklechi Eskim Joe Buttons
- Breed: Havanese
- Name: Brylee's Magdalena Sangraal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 62
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Improv Wedgepot Get Your Sparkle On
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 92
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Wyndlair Star Spangled
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Wynsilot Ain't Misbehavin'
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Brittemar's Be Merry
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Shannon's Just Be Free
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.