St. Joseph Kennel Club, Inc. St Joseph, MO 2021-07-24
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 743
Best In Show
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Excelsia's Bonfire Of The Vanities
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Judith A Newton
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Sydney Wills
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Frances H. Colonna
- Entry: 297
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Swan Lake Woodstone Special Time
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Judith A Newton
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Brinley Barnes
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Frances H. Colonna
- Entry: 297
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Northpier's Piece Of Reese
Sporting Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 102
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia's Definitely, Maybe
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Three D Imagine Iris
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Jetoca's Twistin' The Night Away
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Greyborn's Total Eclipse Moment Of Silence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Judith A Newton
- Entry: 89
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
- Breed: Afghan Hound
- Name: Azari's Crowned King Of Diamons's At Legacy
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH EZ Goins Diagrams & Rags Magic Carpet Ride MW
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Aeolus Living The High Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 133
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Excelsia's Bonfire Of The Vanities
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Timberknoll's Golden Bow CGC
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Pogba Sunland BR
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Entry: 38
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
- Entry: 143
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Sunkissed Bring It On
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG MC's Musashi Poker Face
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 70
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Qazara The Blond Bombshell
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Nancy Bodine
- Entry: 124
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Dojo's You Shook Me All Night
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Delux Take the Key To My Heart At Runamok
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Bold North Sporting Fields Trip To P'Air'Adise RN NA NAJ TKN
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Foxhollow Winter Solstice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.