Umpqua Kennel Club, Inc. Roseburg, OR 2021-09-11
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 724
Best In Show
- Judge: Charles L. Olvis
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
Reserve Best In Show
- Judge: Charles L. Olvis
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Suntory Senge
Junior Showmanship
- Judge: Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Helen Sause
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John P Wade
- Entry: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Chyscott's Traveling In Style
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Kendra Garrettson
- Breed: Siberian Husky
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John P Wade
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Electron N Firefox High Maintenance
Sporting Group
- Judge: Kathryn A. Cowsert
- Entry: 105
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Pursuit's Trek To The Triple Crown
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Atlantic's Thunder Road AT Ghoststone
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: Flairfor Blue Wave
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kathryn A. Cowsert
- Entry: 89
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Winston-Del Rey's C.C. Rider
- Breed: Harrier
- Name: GCHS Blythmoor Into The Woods At Shadowmere
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHG NCM's Gold Digger SC BCAT
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakara JP Dharma One Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P Wade
- Entry: 97
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Icon N Banstock Sunny And 75 BCAT
- Breed: Saint Bernard
- Name: Lasquite Llans Liberty Belle CGC
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Steinwald's Queen Of Hearts CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Maskarade's Shenandoah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 97
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Doubloon's Exteeme Gamer BCAT
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Mcvan's Stardust
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH McHill's Higher Love
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Armor's Alpine On The Rocks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 122
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Pinnacle Chatterbox At Sundowner TKN
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Toykeeper's Captain America
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Briarcliff's What A Difference A Day Makes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kathryn A. Cowsert
- Entry: 90
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Suntory Senge
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Obsession
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Bo-Co-Pa's I'm Sexy And I Know It
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Ramar's Sicly Mistress Of The Dark Knight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 105
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Calm Du Shar On A Silver Platter DaJeen
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Outclass Des Gardiens D'Apollinaire
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.