JACKSONVILLE DOG FANCIERS' ASSOCIATION, INC. Ocala, FL 2014-09-27
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1002
Best In Show
- Judge: Nathaniel Horn
- Breed: Briard
- Name: CH Hyssop de Bejaune
Reserve Best In Show
- Judge: Nathaniel Horn
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
Junior Showmanship
- Judge: Betty Nelson
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Hanna Sunderman
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Harry H. Schulman
- Entry: 334
- Breed: Briard
- Name: CH Hyssop de Bejaune
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 219
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Bib 'N Tux Diamonds Are Forever
- Breed: Brittany
- Name: GCH Kabina's Keep The Change
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Ridgeview Farms Razzle Dazzle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 140
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Saluki
- Name: GCH Silvershadow Secretariat Elessar
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Sylvan Silver Springbok
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 173
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Ivoss Super Flash
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Horizon's Banshee At Chevaliers du Roland
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: Chasinwaves Riverdance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 53
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Seenworstaff Lucky Me
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Edbrios Russian Roulette
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Doubletrees Apollo On Stage
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Bayleigh Shaireab's Man Of Steel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Teril Udenberg
- Entry: 164
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Rustic Lane Sunshine Daydream
- Breed: Havanese
- Name: CH Los Arriba'sThe Tip Of The Sword
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Apex Carolina Dreamin'
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Lizmere Highland Mist Of Cavallo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 146
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Lavandaire Storybook Dreams
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Danicrest Bullet's Brunello's Rare Essence
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Espirtu Isabella De Ivoss
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Marblehill's Gleaming Icecaps
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Harry H. Schulman
- Entry: 107
- Breed: Briard
- Name: CH Hyssop de Bejaune
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Sylvan Argent Pumped Up Kicks
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH Allouette's Prim & Proper Taliesin
- Breed: Border Collie
- Name: Lorianna Diamond Of Hope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 4
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.