Black Mountain Kennel Club of Nevada Henderson, NV 2021-10-17
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 850
Best In Show
- Judge: Mr. Ronald Freeman
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ronald Freeman
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Whispering Pine Mdt King of The Pride
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Heather Tuvey
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Myanna Blake
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Heather Tuvey
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Emma Jo Garbrick
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 129
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Jadestar N Cairncross Wild Wild West
- Breed: Golden Retriever
- Name: Malagold's American Hero
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Entwood Brandywine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 94
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG DC Buster Slo Paw Posing CD RN FDC SCN CGCA
- Breed: Ibizan Hound
- Name: Ahram Silverbells Take My Breath Away
- Breed: Whippet
- Name: Watch Me Crimson Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 160
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Whispering Pine Mdt King of The Pride
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Twilight Georgie Girl Of Landmark
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG BCB Yamada Proud Patriot
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Alnisar's Contessa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 86
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Hjohoo's Hjo Want It All
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Cashlane Jazzman Heart Of Te Fiti
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Dynastaffs Get Ready Cause Here I Come
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 108
- Breed: Papillon
- Name: GCHB La Ren Ph Jasper In The Moonlight
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Altmark A Slice Of Heaven
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 135
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition CGC TKN
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Shira Yuri Amythest Iris
- Breed: Standard Poodle
- Name: Summermist No Strings Attached
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
- Entry: 135
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Bergamasco
- Name: GCH Loriana Di Valle Scriva
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Donlee J'Adore Dior
- Breed: Beauceron
- Name: Nox Z Babanovho Vrska
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.