Illinois Capitol Kennel Club, Inc. Springfield, IL 2021-10-17
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 608
Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth Buxton
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Hearts Desire
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth Buxton
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Sydney Wills
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: ---
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Jazzman Armoured Vehicle
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Faith McKee
- Breed: Chow Chow
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: ---
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Simpatico Star Spangled Banner
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 137
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Starrise Downbound Train RN CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Spellbound's Indiana Jones At O'Eire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 48
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Everwind's Living The Dream
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Grand-Voile's Wild Blackberry CGC TKN
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Sunlit's Drama Queen Of Saks
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Jazzman Armoured Vehicle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 93
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHS Black Pearl Guardiano Del Reali CGC TDI TTS CAA
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Nevars All Avenging Hero V D Wolken
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 50
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Orchard Hill I Can Explain
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Reason Gone Mad
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Roserock's The Gambler FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 101
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Simpatico Star Spangled Banner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 91
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Tauro Svajunas
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morningglow's Thank You For The Music
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 88
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Beckon Lynnlea By Firelight
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: Debonaires Madamecurium At Ravensong
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.